Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dr. Süleyman Çam Photography

Dr. Süleyman Çam Photography

WISE FRIEND

DR.SÜLEYMAN ÇAM PHOTOGRAPHY

Nikon D810, Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED Lens
Exposure time: 1/400 s, Aperture value: f/5,6, Focal length: 38 mm, ISO:125

WISE FRIEND Afyon Ayazini village

Anadolu’nun tam ortasında, Ayazini köyünde termometrelerin patlamak üzere olduğu, sıcak havanın beni sarmalayıp kavurduğu ve kan ter içinde bıraktığı bir durumdayım. Friglerin yaşam, kültür ve medeniyetleri peşinde koşturup, etrafı telaşlı bir şekilde fotoğrafladığım sırada, sessizce beni gözlemleyen bilge bir eşekle göz göze geldim. Belirli bir süre sessizliğin ortasında birbirimizle bakıştıktan sonra; Ne bakıyorsun öyle dediğimde, ciddi duruşunu hiç bozmadan asıl sen ne yapıyorsun edasıyla alaylı tavrını kulaklarını birkaç yöne sallayarak sergiledi.
– İzin ver de bir fotoğrafını çekeyim dedim. Poz da vereyim mi dercesine başını sağa sola çevirdi, ön ayaklarını birkaç defa gürültüyle yere vurarak; hadi çek bakalım ne olacaksa der gibiydi. Ben deklanşöre bastıkça şaşkınlığı arttı. Fakat bu durumunu belli etmemek için de ciddiyetini hiç bozmadı.
Sohbet ettik bir süre, köyden, vahşi şehir yaşamından, hayattan ve gelecekten bahsettik. – Ne olacak senin halin böyle? Önüne bir tutam ot koyana eşek gibi çalışıyorsun dedim. İyice gözlerini gözlerime dikerek; Zavallı insan önüne birkaç kuruş atanın kölesi olduğunun bile farkında değil dediğini hisseder gibiydim. Bu konu üzerinde hararetli bir tartışma başlattık. Onun haklı olduğunu kavramaya başladığımda gitmem gerektiğini söyleyerek arkamı dönüp uzaklaşmaya başladım. Hiç duymadığım yüksek bir volümden avaz avaz anırmaya başladı. Arkamdan “insanlık etme” gel biraz daha sohbet edelim diye haykırıp durdu. Ama ben insanlık ederek önceden hazırladığım planın peşinden yeniden koşuşturmaya başladım.